Pijmy kawę zbożową

O kawie zbożowej

Kawa Inka kojarzy się bardzo wielu osobom ze smakiem z dzieciństwa. Nadal podawana jest w przedszkolach. Pomimo że wraz z wiekiem zmieniamy swoje wszelkie upodobania w kierunku kofeinowej kawy z uwagi na jej działanie pobudzające, to kawa zbożowa ma w dalszym ciągu swoich amatorów.

Kawa zbożowa to esencja z ziół prażonych, takich jak: żyto, jęczmień, pszenica lub też orkisz. Jej smak niejednokrotnie jest urozmaicony przed różnymi dodatkami. Na rynku są dostępne kawy zbożowe mające domieszką przypraw korzennych, buraka cukrowego, czy też cykorii. Kawa zbożowa naturalna nie zawiera w żadnym wypadku barwników ani też konserwantów. Kawa zbożowa znacznie się różni od kawy parzonej klasycznej. Ponieważ nie zawiera ona kofeiny, nie wpływa na zmianę ciśnienia, dzięki czemu wskazana jest osobom, które cierpią na nadciśnienie i z uwagi na to, że nie działa w sposób pobudzający, możemy ją spożywać przed snem. Z uwagi na tę różnicę pomiędzy kawą zbożową i kawą zwykłą, możemy podawać ją także kobietom w ciąży, dzieciom, osobom cierpiącymi na choroby układu pokarmowego, jak i osobom, które kofeinowej kawy nie powinny pić. Kawa zbożowa z uwagi na to, że jest prażona z przeróżnych mieszanek zbóż, ma także swoją paletę aromatów oraz smaków.

Właściwości kawy zbożowej

Kawa zbożowa, oprócz tego, że należy do napojów niskokalorycznych, jest także źródłem pokarmowego błonnika. Dzięki temu właśnie wspomaga tak zwaną perystaltykę jelit oraz zmniejsza poczucie głodu. W kawie zbożowej znajdują się także odżywcze składniki, takie jak żelazo, cynk, fosfor, potas oraz witaminy z grup B. Dzięki zawartości polifenoli, wykazuje ona antyoksydacyjne działanie. Do jej innych właściwości należy: obniżenie poziomu złego cholesterolu, wspomagaj wydzielanie żółci, łagodzi podrażnienia śluzówki układu pokarmowego, jak i wspomaga nasz układ nerwowy. Poza tym kawy zbożowe mające w swoim składzie cykorię, dzięki zawartości inuliny, mają probiotyczne działanie.