Co powinniśmy wiedzieć o kawie zbożowej?
Wyjaśnijmy to
Kawa zbożowa Inka jest postrzegana jako zamiennik czarnej i prawdziwej kawy. Wszystko z uwagi na to, że nie zawiera kofeiny, jest bardzo często traktowana jako słabszą wersję napoju oryginalnego. Jednak jest to do pewnego stopnia nieporozumienie. Kawa zbożowa w rzeczywistości jest całkiem niezależnym oraz do tego pełnowartościowym napojem, który aż takiego wielkiego znaczenia nie ma z klasyczną kawą. Bardzo podobnie jak, na przykład kakao, szczególnie gdy jest naprawdę dobrej jakości. Kawa zbożowa ma bardzo dużo odżywczych wartości, a do tego niewiele przeciwwskazań.
Jak powstaje kawa zbożowa?
Kawa zbożowa powstaje w specjalnym procesie prażenia ziaren zbóż, do których są dodawane rozmaite wzbogacające składniki i różnicujące jej smak ostateczny. Obok tychże popularnych najbardziej zbóż, jak pszenica, jęczmień, żyto oraz orkisz, do produkcji kawy stosuje się także: żołędzie, łubin, korzeń mniszka lekarskiego, kozieradkę, karmel, buraka cukrowego, cykorię (sproszkowany oraz prażony korze cykorii), żeń-szeń, przyprawy korzenne, echinaceę, melisę, głóg, topinambur, suszone figi oraz wanilię.
Gdy weźmiemy pod uwagę wszelkiego rodzaju możliwie składniki oraz ich mieszanki, trudno jest nie zauważyć, że sam potencjał smakowy zbożowej kawy o dobrej jakości jest całkowicie niewyczerpalny. Zazwyczaj do kawy zbożowej nie dodaje się ani konserwantów, ani też sztucznych barwników, chociaż warto być ostrożnym i sprawdzić wszelkie informacje na kupowanej kawie zbożowej. W składzie kawy zbożowej znajdziemy czasami przeróżne aromaty. Musimy wiedzieć, że aromaty te zawierają w sobie sztuczne smakowe substancje. Bywa także, że dla celów marketingowych kawa zbożowa jest wzbogacona dodatkowo o wybrane mikroelementy. Świetnym przykładem jest magnez.
Na pewno na sklepowych półkach znajdziemy sporo rodzajów kaw zbożowych o wysokiej jakości. Wybierzmy mądrze i cieszmy się super smakiem, jak i drogocennym właściwościami.